Program

XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW PRZYRODNICZYCH WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO W ŁODZI

7-11.06.2017

 

 18.00   Wystawa zapowiadająca 30.05

Wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej pt. „Opowieść o lesie” – kurator: Marek Trzeciak – Galeria Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Piotrkowska 102, Łódź.

   07.06.2017  - ŚRODA – POCHÓD „LAS WĘDRUJĄCY ŁODZIĄ”

09.00   Otwarcie dwóch wystaw:
„Barwy lasu” – prezentacja prac uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego – hol kina Łódzkiego Domu Kultury, ŁDK, Traugutta 18, Łódź.
oraz
„Na skraju lasu” – autorzy: Sebastian Sołtyszewski i Barbara Pluta – Galeria „Łódka”.
09.30  

Wernisaż dwóch wystaw:
Przyroda Puszczy Białowieskiej” – wystawa przygotowana przez Białowieski Park Narodowy
oraz
„Puszcza Białowieska – lasy naturalne czy też dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności?” – wystawa przygotowana przez Ministerstwo Środowiska – Sala Kolumnowa Łódzkiego Domu Kultury, ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.

10.00-17.00   Pokazy konkursowe – Kino „Szpulka”, ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.
10.30   „Reksio i przyroda – 50 lat minęło” – Kino „Przytulne”, ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.
11.00  

Uroczyste rozpoczęcie warsztatów edukacji ekologicznej – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Włodzimierza Puchalskiego, ul. Minerska 1/3, Łódź.

11:00   Zajęcia dydaktyczne „Apteka na leśnej łące i w przydomowym ogrodzie” – Ogród Botaniczny w Łodzi, ul. Retkińska 39/65, Łódź.
12.00   Pokazy zdigitalizowanych filmów Włodzimierza Puchalskiego zrealizowanych w WFO – Kino „Przytulne”, ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.
13.30   Pokaz specjalny – Kino „Przytulne” ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.
16.30   Uroczyste otwarcie Festiwalu – Las wędrujący Łodzią 
16.30   Wernisaż wystawy zdjęć Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego pt. „Ludzie Puszczy” – Galeria  „Tłustym Drukiem”, ul. Więckowskiego 18, Łódź.
17.00   Wernisaż wystawy malarstwa Kariny Sławińskiej pt. „Enklawy” – Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, ul. Więckowskiego 15 (Duża Sala), Łódź.
17.30   Spotkanie z autorami wystawy fotografii przyrodniczej pt. „Opowieść o lesie” – kurator: Marek Trzeciak – Galeria Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Piotrkowska 102, Łódź.
18.00   Wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej Tomasza Ogrodowczyka pt. „Życie lasu” - Galeria „Olimpijka”, ul. Piotrkowska 132, Łódź.
18.30   Wernisaż wystawy Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody pt. „Sceny z życia lasu” – wystawa jest połączona z koncertem fortepianowym w wykonaniu Marcela Balińskiego; obowiązują zaproszenia – Klub Nauczyciela, ul. Piotrkowska 137/139, Łódź.

 

08.06.2017 – CZWARTEK – WYPRAWA DO LASÓW SPALSKICH

08:30   Wycieczka edukacyjna dla uczestników warsztatów i gości Festiwalu  do Lasów Spalskich – prezentacja pracy leśnika oraz zadań związanych z ochroną przyrody realizowanych przez Lasy Państwowe.
09.00  

Wernisaż wystawy pt. „Drzewa w krajobrazie. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa  Łódzkiego” – autor: Piotr Wypych – Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego,  ul. Matejki 22/26, Łódź.

10.00-17:30   Pokazy konkursowe – Kino „Przytulne”, ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.
20.00   Spotkanie dla uczestników zajęć praktycznych „Zielone Studio” –  ŁDK, Traugutta 18, Łódź.

 

09.06.2017 – PIĄTEK – KONKURS MŁODIEŻOWEGO FILMU PRZYRODNICZEGO I WARSZTATY „ZIELONE STUDIO”

09.00  

Wycieczka terenowa dla uczestników warsztatów edukacji ekologicznej – Ogród Botaniczny w Łodzi, ul. Krzemieniecka 36/38, Łódź.

09:30-18:30   Pokazy konkursowe  –  Kino „Szpulka” ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.
10.00  

Spotkanie z fotografami przyrody na wystawie poplenerowej prezentującej zdjęcia z Brodnickiego Parku Krajobrazowego – Wystawa została przygotowana przez Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury” z Torunia - Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1, Łódź.

10.30   Konkurs Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego – pokazy konkursowe – kino „Kinematograf”, Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1, Łódź.
11.00   Warsztaty „Zielone Studio” dla profesjonalistów – Ogród Botaniczny w Łodzi, Retkińska 39/65, Łódź.
13.00  

Warsztaty filmowe „Zielone Studio” dla dzieci i młodzieży – Ogród Botaniczny w Łodzi,  Retkińska 39/65, Łódź.

14.00   Opowieść i prezentacja fotografii o Wyspie Króla Jerzego (Antarktyda), gdzie zmarł i został pochowany Włodzimierz Puchalski.
17.00  

Wernisaż wystawy zdjęć pt. „Polska Puszcza" Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego - Palmiarnia Ogrodu Botanicznego, ul. Retkińska 39/65, Łódź.

17:30  

Wernisaż wystawy „Brodnicki Park Krajobrazowy – wystawa poplenerowa” przygotowana przez Międzynarodowy Festiwal Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury” z Torunia -  Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1, Łódź.

19.00   Wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej pt. „Mikrusy i olbrzymy” – autorzy: Magdalena Sarat i Łukasz Łukasik – Galeria Zarzewska, Dom Kultury „Zarzewie”, Wandurskiego 4, Łódź.

              

10.06.2017 – SOBOTA – PANELE I GALA WRĘCZENIA NAGRÓD

Strefa Industry /Panele tematyczne: Łódzki Dom Kultury, Sala 221, ŁDK II Piętro, ul. Traugutta 18, Łódź

10.00   „Wartość lasu” – panel prowadzony przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.
10.30   „Puszcza Białowieska” – wspomnienie o Simonie Kossak. Rozmowa panelowa: Joanny Kossak, Bożeny Walencki i Beaty Hyży - Czołpińskiej. 
12.00   „Antarktyka-stacja polarna, lodowce, pingwiny!” – pokaz slajdów autorstwa Piotra Horzeli. 
13.00   „Autorski film przyrodniczy – Zielony film dokumentalny”. Moderator: Dorota Roszkowska. Studium przypadku: film pt. „Łowcy miodu” w reżyserii Krystiana Matyska. Paneliści: Dagmara Rajcanova, Bożena Walencik,  Roman Dębski, Monika Zawadzka.
18.00   Finał -  uroczyste zamknięcie Festiwalu – Gala wręczenia nagród – Kino „Szpulka”, ŁDK, ul. Traugutta 18, Łódź.
20.00   Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego przez gości i uczestników Festiwalu.
21.30   Projekcja plenerowa filmu - zdobywcy Grand Prix XVII MFFP oraz filmu fabularnego Jana Jakuba Kolskiego pt. „Las 4 rano”, ul. Krzemieniecka 36/38, Łódź. 

  

11.06.2017 – NIEDZIELA

 

15.00  

Projekcje filmów – laureatów XVII MFFP:

Radio Łódź, ul. Narutowicza 130, Łódź

17:00   Kino „Charlie”, ul. Piotrkowska 203/205, Łódź.
19:30   kino „Kinematograf”, Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1, Łódź.